Motto

Pokud se BFU hned ze startu zeptá na adminské heslo, je to velmi podezřelé.

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Vychytávky v Linuxu Virtuální server Vmware bez obrazovky
Virtuální server Vmware bez obrazovky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Pondělí, 24 Listopad 2008 01:00

Používat v dnešní době virtuální servery je už defacto standardem a nutností v případě rozsáhlých sítí. Není důvod mít na každou službu specifický server fungující v samostatné bedně, stačí mít jeden výkoný stroj a v něm mít spuštěno několik virtuálních serverů. Např. při potřebě provozovat samostatný terminálový linuxový server, souborový server a Windows server můžete všechny tři spustit na jediném fyzickém serveru pomocí virtualizace. V dnešní době už nejde o peníze, i výkoný hardware je cenově dostupný, ale o vytíženost jednotlivých fyzických hardwarů. Je úplně zbytečné nakupovat tři fyzické servery, které pojedou na 10 až 20% výkonu, když lze koupit jeden a plně vytížený stroj. Rovněž z hlediska správy je jednodušší mít vše nastavené a řízené centrálně. Vynikající virtualizační software společnosti VMware je sice komerční, ale některé verze (např. VMware Server) jsou uvolněné zadarmo k používání. Pokud tedy provozujete produkty VMware a máte na něm několik běžících virtuálních serverů, pak potřebujete zajistit jejich spuštění i po startu počítače.

VMware Player 6.0

VMware Player nenabízí žádnou větší správu, je určen čistě k lokálnímu používání na desktopové stanici, pro konzolové příkazy musíte doinstalovat balík nástrojů VMware VIX. Pak můžete spravovat virtuální mašinu přímo z textového terminálu. Pro spuštění virtuálního stroje bez grafického výstupu můžete použít tento příkaz:

 

  • # /usr/bin/vmrun -T player start "/home/vmware/virtual01/virtual01.vmx" nogui

 

VMware Server 2.0.x

Na rozdíl od svého staršího bratříčka VMware Server 1.0.x je verze 2.0.x koncipována tak, aby žádný standardní grafický výstup nebyl potřeba. Po instalaci a konfiguraci se spustí démoni vmware a pro správcovské připojení se používá http (respektive https) protokolu. VMware server obsahuje vlastní http server, který standardně čeká na portech 8222 a 8333, a ke kterému se můžete připojit webovým prohlížečem. Pro standardní správu funguje asi libovolný prohlížeč, pro zobrazení grafického výstupu je potřeba použít Firefox (server vám poskytne potřebný plugin). Spuštění konkrétního virtuálního serveru z textové konzole se provádí pouze utilitou vmrun, automatické spuštění se pak nastaví přes init.d nebo rc.d skripty, kam vepíšete tento řádek:

  • # /usr/bin/vmrun -T server -h https://localhost:8333/sdk -u admin -p ##### start "[standard] Virtual01/virtual01.vmx"

Důrazně doporučuji přečíst manuál k této utilitě, umí toho opravdu dost a není vše tak jednoduché jak to vypadá. K tomuto musím ještě dodat jednu podmínku pro úspěšné spuštění, je potřeba se prvně přihlásit k vmware serveru a přidat své virtualizované servery do inventory. Jinak vmware nenajde konfiguraci virtuálních serverů, protože je automaticky hledá v zadaném inventory (ten divný název [standard] v cestě). Samozřejmostí VMware Serveru 2.0.x je podpora virtuálních mašin ze starší verze 1.0.x, při konzolovém spuštění můžete verzi specifikovat přepínačem -T. Z osobní zkušenosti mohu dodat, že verze 2.0.x je mnohem stabilnější a rychlejší než předchozí verze 1.0.x. Jestli používáte dvou a více jádrový procesor a zároveň jádro verze 2.6.24.x a novější, pak nemá smysl zůstávat u předchozí verze.

VMware Server 1.0.x

VMware Server 1.0.x pro grafický výstup virtuálních serverů používá současně běžící X server, čili stačí zajistit v grafickém prostředí spuštění skriptu s následujícím řádkem:

  • # /usr/bin/vmware -l -x "/home/vmware/virtual01/virtual01.vmx" &

Tato možnost spustí zároveň i VMware konzoli se zobrazeným grafickým výstupem virtualního serveru. Co ale když provozujete server čistě bez grafického prostředí? Nebo nechcete kombinovat uživatelský desktop s grafickým výstupem virtuálních serverů? Možnosti jsou v tomto případě dvě, v prvním případě musíte před spuštěním virtuálního serveru pustit virtuální X framebuffer a do něj nasměrovat grafický výstup virtuálních serverů. Takže zajistíte spouštěcí skript buď přes init.d nebo rc.d, záleží na distribuci, a pomocí něj postupně spustíte:

  • # /usr/X11R6/bin/Xvfb :1 -screen 0 1024x768x16 &
  • # /usr/bin/vmware -l -x -display 127.0.0.1:1 "/home/vmware/virtual01/virtual01.vmx" &

V druhém případě, který je o poznání komfortnější, spustíte virtuální server rovnou na pozadí pomocí utility vmrun:

  • # /usr/bin/vmrun start "/home/vmware/virtual01/virtual01.vmx"

Toto je velmi jednoduchý trik, ale neobyčejně účinný. Na virtuální servery se samozřejmě můžete dodatečně napojit VMware konzolí, buď síťově nebo přes lokální X server, který si rovněž dodatečně můžete spustit (nezávisle na virtuálních serverech).

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution