Motto

Každá síť je taková, jaký je její admin (nebo admini).

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Vychytávky v Linuxu Ubuntu 8.04 live na usb flash
Ubuntu 8.04 live na usb flash PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Úterý, 07 Říjen 2008 11:51

Pokud používáte live cd Ubuntu a potřebujete jej mít na usb flash disku, existuje spousta návodů (např. www.pendrivelinux.com) jak jej tam dostat. Vesměs princip je velmi jednoduchý, zkopíruje se obsah na oddíl flash disku s fat32 a zavede se linuxový zavaděč syslinux do boot sektoru tohoto oddílu. Tento způsob funguje perfektně, navíc data jsou přístupná i ve Windows. Upozorňuji, že toto funguje pouze v prvním oddílu na flash disku, pro jiné oddíly toto nelze použít. Všechny návody vycházejí z několika kroků pomocí konzoly, ale již také existuje několik výborných grafických aplikací, které toto zvládnou úplně stejně.

Prvně se zmíním o aplikaci Unetbootin. Ta dokáže stáhnout iso image vybrané distribuce a následně ji nainstalovat do vybraného oddílu na flash disku. Rovněž lze nainstalovat již předem stáhnuté libovolné iso, to v případě, že nechcete iso stahovat nebo chcete nainstalovat pro Unetbootin neznámé live distro. Aplikace funguje nejen v linuxových KDE i Gnome, ale také i ve Windows. Z mého pohledu jde o vynikající nástroj, který má v dnešní době (tím myslím neustále klesající ceny flash disků) opravdu využití.

unetbootin_ubuntu_400

Unetbootin v Linuxu jenom stáhnete, změníte mu atributy chmod na spouštěcí program a můžete aplikaci spustit. Pokud vám bude chybět nějaká aplikace, Unetbootin vám to oznámí (např. mtools, p7zip-full). Výhodou této aplikace je, že můžete mít flash disk již předem naporcovaný a naformátovaný. Celá instalace se vám přidá do oddílu mezi již uložená data bez jakéhokoliv formátování. Malé upozornění, pokud vyhradíte pro instalaci první oddíl na flash disku a další oddíly necháte pro vaše data, nebudete je mít přístupné ve Windows. Windows u usb flash disků podporuje pouze první oddíl. V Linuxu fungujou všechny dostupné oddíly zcela normálně.

Druhá aplikace, která je vyvinuta přímo pro Ubuntu, se jmenuje Live USB. Je dostupná ve formě deb balíčku, který se dá velmi lehce nainstalovat. Pro svou funkci mimo jiné vyžaduje balíček syslinux minimálně verzi 3.35. Live USB je určena pro Ubuntu 8.04 Hardy Heron a novější.

ubuntu_liveusb_creator_300

Ve zkratce ještě popíšu, jak rychle tuto aplikaci zprovoznit na běžícím live distru. Nejprve spusťte live cd Ubuntu 8.04 nebo novější. Stáhněte potřebný deb balíček (nebo také odsud) a nainstalujte balíček syslinux v konzole (pro jistotu i aktualizujte index balíčků):

  • $ sudo apt-get update
  • $ sudo apt-get install syslinux

A následně nainstalujte stáhnutý balíček liveusb:

  • $ sudo dpkg --install /home/student/Desktop/liveusb_0.1.0_all.deb

Po instalaci se v menu objeví položka Systém > Správa > Instalovat Live USB. Pokud se neobjeví, můžete z konzole spustit příkaz liveusb (popř. ALT+F2 a napsat liveusb). Po spuštění zastrčíte flash disk, dáte "Reload" "Target device", vyberete flash disk a můžete začít instalovat. Nevýhodou této aplikace je, že při instalaci vám smaže a naformátuje celý flash disk. Což z jedné strany není na škodu, pokud chcete využívat tento flash disk i ve Windows, ale za určitých podmínek to zase zbytečně komplikuje život (v případě že na flash disku již máte nějaká svá data).

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution