Je libo v Debian Lenny usplash? Tisk
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Pondělí, 04 Květen 2009 23:45

Pokud máte nainstalovaný Debian a při bootování vám zobrazuje klasické textové hlášky, kterých se chcete zbavit, pak jste na správném místě. Je to velice jednoduché, akorát musíte splňovat jednu podmínku, mít nainstalovaný Debian Etch (s povolenými testing repozitáři) nebo Debian Lenny. Pokud máte, jdeme na to.

Nejprve si nainstalujte balíčky usplash (min. verzi 0.5.19) a usplash-theme-debian např. přes Synaptic nebo v konzole (ke všem operacím jsou zapotřebí rootovská práva):

  • # apt-get install usplash usplash-theme debian

Poté upravte konfiguraci zavaděče, v našem případě GRUB. Změňte v souboru /boot/grub/menu.lst řádek kernelu, který bude bootovat se splashem:

  • kernel /boot/vmlinuz-2.6.26-2-686 root=/dev/hda5 ro vga=792 splash quiet

Důležité jsou atributy vga, splash a quiet. Atribut vga přepne bootovací grafický režim do patřičného rozlišení. Vetšinou se jedná o 1024x768 s 32 bitovou hloubkou. Číslo 792 je číslo tohoto režimu, může se však u každé grafické karty lišit. Je potřeba jej zvolit přesně dle možností karty, čili tam zadejte nějaké libovolné trojciferné číslo (např. 666). Při bootování vám zavaděč oznámí, že tento režim nezná a nabídne možnost výpisu a volby všech dostupných grafických režimů. Tak zjistíte číslo konkrétního režimu, který budete chtít použít. Pozor, číslo ve výpisu je v hexadecimálním tvaru (např. 318), zavaděč jej bude chtít ve tvaru dekadickém (tj. 792). Atribut splash zapne pro bootování splash. A atribut quiet vypne pro bootování výpis systémových hlášek (někdy je dobré si je zapnout).

A nakonec musíte znovu v konzole vygenerovat pro konkrétní kernel initramdisk. Tento krok je i součástí instalace balíčku usplash, ale generování initramdisku proběhne pouze pro poslední verzi kernelu. Pro ostatní verze je potřeba spustit příkaz ručně. V našem případě to bude:

  • # update-initramfs -u -k 2.6.26-2-686

To je vše, po restartu pojede splash jak namydlený blesk. Pokud byste zatoužili třeba po jiném splashi, můžete vyzkoušet třeba tento. Stačí jej nainstalovat a pak na něj nasměrovat jeden symbolický link. Ten se schovává pod jménem /etc/alternatives/usplash-artwok.so a vy jej nasměrujte na soubor /usr/lib/usplash/usplash-theme-debian-swirl.so.

  • # ln -sf /usr/lib/usplash/usplash-theme-debian-swirl.so /etc/alternatives/usplash-artwork.so

Závěrem jedna poznámka, jestliže používáte Debian Etch (stable), nebude tento postup fungovat, protože ve stable repozitářích je bohužel usplash verze 0.3.