Motto

Ne každý, kdo propojí dva počítače a nastaví sdílení dat, je admin.

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Vychytávky v Linuxu Instalace nebo oprava GRUBu (verze 1)
Instalace nebo oprava GRUBu (verze 1) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Pondělí, 04 Květen 2009 23:46

Když se někdy dostanete do situace, že si nechtěně smažete konfiguraci GRUBu, zkuste si vzpomenout na tento článek. Ve zkratce si ukážeme jak jednoduše obnovit celé nastavení. Kompletní konfigurace se vyskytuje v adresáři grub, který může být ovšem umístěn v každé distribuci jinde. Tento příklad je prováděn na distru Debian. V Debianu je konfigurace GRUBu umístěna v adresáři /boot/grub. Předpokládejme, že tento adresář již máte smazaný. Znovu jej tedy vytvořte. Pokud si chcete ověřit, že tento adresář je platný, spusťte v konzole příkaz

  • # grub-set-default default

Jestliže tento adresář existuje, vypíše se vám na obrazovku hláška "found: /boot/grub". Dále do tohoto adresáře musíte dostat soubory nezbytně nutné pro bootování. To se vám podaří příkazem grub-install. Tento příkaz detekuje všechny disky, sestaví si mapu disků, vše potřebné si uloží do konfiguračního adresáře a zavede GRUB do boot sektoru zadaného zařízení. V našem případě půjde o MBR prvního disku:

  • # grub-install /dev/hda

Po tomto kroku bude mít zavaděč vazbu na konfiguraci toho distra, ze kterého jste předchozí krok provedli. A nyní zbývá ještě vytvořit hlavní konfigurační soubor, ve kterém bude na výběr z více kernelů popř. z více distribucí. Tento soubor se může v distribucích lišit, v Debianu se jmenuje menu.lst a vytvoříte jej příkazem:

  • # update-grub

Jakékoliv změny konfigurace se provádějí přímo v souboru /boot/grub/menu.lst bez dalších instalací a reinstalací.

Změna vazby konfigurace

Když máte na disku více distribucí, musíte si vybrat jednu, ve které bude uložena konfigurace GRUBu. Standardně to bývá ta poslední nainstalovaná. Jestli to chcete změnit, stačí do vybrané distribuce (předpokládejme opět Debian) nabootovat a v konzole spustit příkaz grubovské konzole:

  • # grub

Pak nastavíte příkazem root ten disk, kde bude zavaděč hledat svou konfiguraci (v našem případě půjde o první partition prvního disku). A příkazem setup zavedete GRUB do boot sektoru zavaděcího disku (v našem případě MBR prvního disku).

  • > root (hd0,0)
  • > setup (hd0)
  • > quit

Teď můžete GRUB konfigurovat rovnou v nabootovaném distru pomocí souboru /boot/grub/menu.lst

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution