Motto

Každá síť je taková, jaký je její admin (nebo admini).

Tisk z DOSu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Čtvrtek, 07 Únor 2008 20:38

Narazili jste na problém, jak tisknout ze starých DOSovských aplikací? Na internetu existuje spousta zaručených návodů, např. pomocí sítě nebo lokální smyčky, jenomže tyto návody nefungují v případě GDI tiskáren (které jsou dnes velmi rozšířené). Existuje ovšem jedno perfektní řešení, které funguje velmi univerzálním způsobem, ale má tu nevýhodu že je komerční. Nechápejte toto jako PR daného softwaru.

Ujasníme si první věc, v NT systémech (W2k, WXP a vyšší) není DOS. NT jádro obsahuje mnoho prostředků a nástrojů, které v DOSu fungovaly, ale neobsahuje DOS. DOS je 16 bitový operační systém, který obsahuje prostředky pro zacházení s hardwarem, vlastní konzoli (Microsoft ji pojmenoval prompt neboli příkazový řádek) a spoustu nástrojů (příkazů a utilit). NT systémy převzaly konzoli, která ovšem funguje již na 32 bitovém jádře, nástroje (např. format, dir apod.) a DOSovskou logiku práce v konzoli (např. stejné označovaní diskových mechanik, ale i funkci dávkových souborů BAT). Samotné prostředky pro práci s hardwarem jsou pouze emulovány, pokud si chce uživatel v konzoli sáhnout na disk C: nebo na paralelní port LPT1:, emulátor tento požadavek v reálném čase převede na požadované NT prostředky.

A jak to souvisí s naším tiskem? Tisknout ze starých DOSovských aplikací lze dvěma způsoby, buď připojíte k počítači starou tiskárnu přes paralelní LPT port (což bude čím dál problematičtější) a pošlete tisk rovnou na něj nebo použijete chytrý komerční program DOSPRN. Tento program převzal fígl z DOSovského emulátoru s odchytáváním požadavků na hardwarové prostředky, proto když pošlete s DOSovské aplikace tisk na LPT1:, DOSPRN tento požadavek zachytí, zpracuje a přepošle jej na jakoukoliv připojenou tiskárnu, ať už síťovou nebo lokální. Zachycený tisk z textové formy přepočítá do formy obrázku, tzn. že nezáleží na typu připojené tiskárny a funguje i pro levné GDI tiskárny. Výhodou je plně počeštěné prostředí a odchyt na všech LPT portech, nevýhodou je cena (naštěstí se pohybuje v řádu stokorun). Pokud tedy opravdu musíte vyřešít tento zapeklitý problém, možná se vyplatí investovat pár set korun do tohoto softwaru.

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution