Motto

Sdílení dat je prostě trend dnešní doby. Co se dá dělat...

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Vychytávky ve Windows Připojení k Unix/Linux síti
Připojení k Unix/Linux síti PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Neděle, 24 Únor 2008 12:47

Pokud kombinujete Windows a Unix/Linux, pak se dostanete k problému, jak z jednoho systému dostat snadno data do druhého. V podstatě máte na výbět ze dvou možností, buď přistoupíte na Windows pravidla a na unixových strojích spustíte Sambu nebo doinstalujete do Windows podporu unixových síťových protokolů. Záleží na struktuře konkrétní sítě.

Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, bude nejlepší vše postavit na protokolu NFS. Na unixových serverech nakonfigurujete NFS export a do Windows doinstalujete podporu NFS. Pokud připojujete Windows Server, pak můžete využít systémových nástrojů. Na Windows serveru spustíte roli souborového serveru a při konfiguraci zaškrtnete možnost podpory NFS. Tímto se nahraje podpora NFS protokolu a pomocí konzoly Microsoft Services for Network File System můžete spustit NFS klienta nebo NFS server. Tento způsob však podporuje pouze NFS protokol, což někdy může stačit, ale pokud chcete více využívat unixových možností, raději zkuste další možnost.

Pro Windows Server 2003 (a vyšší) a Windows 2000 Professional (a vyšší) existuje možnost doinstalace podpory Unixu. Jmenuje se to Windows Services for Unix (zkráceně SFU) a lze stáhnout z webu Microsoftu. Po instalaci můžete pomocí konzoly Microsoft Windows Services for Unix rovněž spustit NFS klienta nebo NFS server. Co má tento balíček ovšem navíc, to je podpora mnoha unixových příkazů, které se opravdu ve Windows chovají velmi inteligentně. Např. pokud se potřebujete připojit k NFS serveru a jeho konkrétní sdílený adresář připojit jako síťový disk, stačí sputit v příkazové řádce:

  • mount.exe 192.168.0.323:/folder f:

Při instalaci se vám rozbalil celý balíček do určitého adresáře (např. c:\sfu) a vytvořil tam standardní unixovou adresářovou strukturu. V podadresáři common (např. c:\sfu\common) pak máte spoustu přeportovaých nástrojů do Windows, které můžete používat (např. top, dos2unix, cp, rm, ls atd.) Pokud tedy jste unixový znalec a máte servery primárně postavené na Unixu, je využití SFU ve Windows pro vás to pravé. V našich podmínkách jsem takto připojil jediný Windows server k linuxovým a přeportovaným nástrojem rsync se kopírují data přes NFS na zálohový server.

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution