Motto

Každá síť je taková, jaký je její admin (nebo admini).

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Multiplatformní informace Tisk na jakoukoliv tiskárnu
Tisk na jakoukoliv tiskárnu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Neděle, 23 Únor 2014 22:55

Nedávno jsem zprovozňoval tiskárnu Canon MF3110 v Linuxu a narazil jsem na perfektní univerzální řešení, které umožňuje tisk z jakéhokoliv OS na tuto tiskárnu bez nutnosti mít ve vlastním systému nainstalované příslušné drivery. Jediný kaz je fakt, že bez Windows se to neobejde. Celé řešení je popsané v tomto návodu, který jsem našel na netu a týká se zrovna téže tiskárny. Postup lze uplatnit téměř na jakoukoliv tiskárnu podporovanou ve Windows, na kterou pak můžete tisknout z jakéhokoliv OS, který umí připojit SMB tiskárnu.

Celý postup ve zkratce

Prvně musíte zprovoznit tiskárnu na nějakém Windows PC, které pak bude sloužit jako print server. Není důležité, jestli to bude Windows XP nebo Windows 8, ja sám jsem použil staré PC s Windows 2000. Prostě tiskárnu připojíte, nainstalujete driver a pojmenujete (Canon MF3110).

Po zprovoznění tiskárny ve Windows musíte nainstalovat tento software:

  1. Redirection Port Monitor (RedMon), který umožní vytvořit lokální virtuální port. Do verze Windows XP SP1 musíte použít verzi RedMon 1.7, od verze Windows XP SP2 RedMon 1.9. Vše můžete stáhnout rovněž na této adrese.
  2. Dále musíte nainstalovat Ghostscript, nejnovější verzi naleznete na této adrese
  3. A nakonec Ghostview, ten můžete stahovat na této adrese.

Po instalaci software si přes systémové ovládací panely přidáte novou virtuální tiskárnu běžící na lokálním virtuálním portu RPT1 s driverem Apple LaserWriter 16/600 PS, jméno tiskárny můžete mít jakékoliv (např. Ghostscript3110).

Upozornění

Pokud vám nepůjde vytvořit ve Windows 7 a novějších virtuální port RPT1, spusťte příkazovou řádkou s adminskými právy a do ní vepište tento příkaz:

  • rundll32 printui.dll,PrintUIEntry /il

Tím se spustí průvodce přidání tiskárny, ve kterém už bude vše fungovat. A dále když narazíte na problém s driverem, který potřebujete mít zároveň ve Windows XP a 7, tak si najděte a stáhněte balíček postscriptových driverů 32_64bitw2kps.exe pro tiskárny Xerox.  Můžete z něj použít libovolný driver (např. Xerox WorkCentre M118) a ten bude fungovat ve Windows od verze 2000 až po 10. Navíc se k takovéto virtuální tiskárně dá bez problémů připojit i ze systémů iMac OS X.

Po dokončení průvodce si otevřte vlastnosti této tiskárny a nastavte její sdílení pod nějakým názvem (Ghostscr).

Potom se ve vlastnostech přepněte na kartu konfigurace portů.

A otevřte si konfiguraci portu RPT1.

V tomto dialogu musíte nastavit tyto hodnoty:

  • Redirect this port to the program: C:\Program Files\Ghostgum\gsview\gsprint.exe
  • Arguments for this program are: -printer "Canon MF3110" -color -
  • Run: Hidden a zaškrtněte Run as User

Nyní velice důležitá věc, pokud použijete RedMon 1.7 (ve Windows 2000, XP SP1), musí být zaškrtnutá volba Run as User a uživatel, pod kterým budete tisknout, musí mít ve Windows print mašině adminská práva. V novější verzi RedMon 1.9 (ve Windows XP SP3, Vista, 7) tisk funguje i bez volby Run as User i bez adminských práv.

Pokud vše máte a přes virtuální tiskárnu (Ghostscript3110) ve Windows lze vytisknout test-page, můžete ve svém systému (např. Linux nebo Mac) připojit SMB tiskárnu smb://win_print_pc/ghostscr s driverem Apple LaserWriter 16/600 PS. Jako uživatele budete zadávat Windows uživatele s admin právy (občas bude vyžadováno). Sdílená tiskárna může být připojena k Windows PC přes USB, ale pokud si zprovoníte tiskárnu přes ethernet a budete mít ve Windows systému nainstalovaný funkční driver, určitě lze tento návod uplatnit i na něj.

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution