Motto

Uživatel, který má ze správy počítače strach, je lepší než uživatel, který jej nemá.

Navigace:   Úvod
Kompilace jádra v Debian Etch PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Sobota, 05 Duben 2008 17:59

Pokud někdy narazíte na problém, řešitelný pouze kompilací jádra, vůbec se toho nelekejte. Je to totiž jednodušší než si myslíte. S kompilací jádra se můžete setkat především u dvou případů, buď se jedná o vytunění jádra na míru počítače nebo jde o doplnění podpory něčeho neobvyklého. Kompilace se provádí v několika krocích, prvně si stáhnete zdroják jádra, následně jej zkonfigurujete a zkompilujete, nakonec zkopírujete zkompilované soubory do příslušných adresářů a nastavíte patřičné konfiguráky (např. od zavaděče). Většinu z těchto kroků v moderních distribucích už nemusíte dělat, udělají to za vás chytré nástroje. Náš postup se týká pouze distribuce Debian a Ubuntu, odzkoušeno v Debian Etch.

Stažení zdrojáků

Z webu www.kernel.org si stáhnete poslední verzi stabilního jádra. Nejlépe kompletní zdroj (full source), který bude zatarován do jednoho archívu a bude se jmenovat nějak takto: linux-2.6.24.4.tar.bz2. Celý archív rozbalíte do adresáře /usr/src.

Nástroje pro kompilaci

Abyste mohli úspěšně zkompilovat jádro, potřebujete doinstalovat několik potřebných balíčků. Instalovat je můžete buď pomocí Synapticu nebo v konzole. Mělo by stačit nainstalovat pouze dva (kernel-package a libncurses5-dev), další potřebné balíčky (např. gettext, intltool-debian, po-debconf, libc6, libc6-dev, libc6-i686, linux-kernel-headers) za vás doinstaluje baličkovací systém.

 • # apt-get install kernel-package
 • # apt-get install libncurses5-dev

Po instalaci zkontrolujte, jestli se vám nainstaloval také balíček gcc. Jestli ne (ale se vší pravděpodobnosti ano), tak jej ještě doinstalujte.

 • # apt-get install gcc

Tímto máte vše připravené pro kompilaci.

Kompilace

A nyní příchází na řadu pouze práce v konzole. Všechny další činnosti pak dělejte se super uživatelskými právy. Přepnete se do adresáře /usr/src a vytvoříte symlink na váš adresář se zdrojáky:

 • # ln -s /usr/src/linux-2.6.24.4 linux

Přepnete se do adresáře se zdrojáky a spustíte hlavní jaderný konfigurační nástroj::

 • # cd /usr/src/linux
 • # make menuconfig

V něm nemusíte měnit vůbec nic pokud používáte obvyklý typ PC. Je přednastavený pro použití architektury procesoru i386 (neboli ia-32) plus všechny bežné hardwary (pci karty, agp karty, sata disky apod.) Samozřejmě můžete v konfiguraci leccos změnit, pokud ovšem přesně víte co.

menuconfig_500

Pomocí Exit můžete nástroj zavřít a pustit se rovnou do kompilace. Protože kompilujete jádro v Debianu, kromě samotné kompilace si hned vytvoříte deb balíček celého jádra:

 • # make-kpkg --initrd --revision 2.6.24.4 kernel_image

K jádru je dobré vytvořit ještě kernel headers, které jsou nutné pro kompilaci programů (nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit):

 • # make-kpkg --initrd --revision 2.6.24.4 kernel_headers

V adresáři /usr/src se vám vytvořily oba balíčky a kompilaci máte zdárně za sebou.

Instalace

Oba balíčky můžete přesunout mezi ostatní balíčky do adresáře /var/cache/apt/archives. Do něj se přepnete a balíčky nainstalujete:

 • # cd /var/cache/apt/archives
 • # dpkg -i kernel-image-2.6.24.4_2.6.24.4_i386.deb
 • # dpkg -i kernel-headers-2.6.24.4_2.6.24.4_i386.deb

Po instalaci máte nové jádro připravené k zavedení. Pokud používáte zavaděč Grub, pak bude vaše nové jádro nastavené jako výchozí. Proto už jen stačí restart a vychutnat si své dílo.

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution