Motto

Každá síť je taková, jaký je její admin (nebo admini).

Navigace:   Úvod Síť na MGO
Síť na MGO

Kabinety

Momentálně v kabinetech je obsáhlá téměř polovina naší sítě. Standardem je minimálně jeden počítač (OS MS Windows) s tiskárnou, balík MS Office a pedagogický software Bakaláři. Protože software Bakaláři je postaven čistě na Windows, nemáme jinou možnost, než používat právě MS Windows. Balík Office je rovněž od fy. Microsoft, protože výchovou uživatelů došlo k mírné závislosti na jejich proprietárních formátech.

Počítačové učebny

Učebny ve škole jsou vybaveny především OS MS Windows a velkým množstvím softwaru, který je na tomto OS postaveno. Část počítačů je navíc upravena pro dual boot, což je výběr operačních systémů po startu. V našem případě se jedná o Windows a Linux. Pod Windows lze pracovat v aplikacích Corel Draw, Macromedia Studio, Adobe Photoshop a Illustrator, Zoner Media. Pod Linuxem např. v Gimpu, Nvu, Openoffice.org.

Servery

Serverů máme několik, každý na zvláštní specifickou činnost. Např. jeden pracuje jako webový a datový server, další jako mailový a webmailový, další jako zálohový. Každý má své přesné místo v síti a své úkoly. Servery běží, až na jednu výjimku, pouze pod Linuxem, protože na všechny požadované činnosti má velmi vyspělé nástroje. Jejich ovládnutí není nejlehčí, ale opravdu se vyplatí investovat do jejich pochopení svůj čas. Samozřejmostí je přístupnost datových serverů odkudkoliv ze sítě, správa uživatelských účtů a v neposlední řadě kompletní zálohování, které probíha každou noc.

Doplňkové počítače

Mimo výše uvedené oblasti ještě existují v síti počítače, které jsou jakýmsi doplňkem technické vybavenosti školy. Jedná se o počítače dodané v rámci určitých projektů. Jsou vybaveny OS MS Windows s balíkem Openoffice.org a výukovým softwarem. Jsou propojeny s dalšími zařízeními jako interaktivní tabule nebo televize. Dále pak máme několik počítačů umístěných na chodbách, jsou přístupné všem. Ty jsou vybeny OS Linux, Openoffice.org a prohlížečem Firefox.

Jednoúčelové počítače

Tyto počítače slouží jako routery, přehrávače prezentačních videí, ukládací zařízení záznamu z bezpečnostní kamery nebo on-line webové kamery. Běží naprosto samostatně a vypínají se podle nastavení zcela automaticky. Všechny jsou vybaveny OS Linux, který je konfigurován dle konkrétní potřeby.

Pokud se chcete dovědět více, prohlédněte si níže uvedené kategorie:

Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution