Motto

Sdílení dat je prostě trend dnešní doby. Co se dá dělat...

Navigace:   Úvod Síť na MGO Serverové zázemí Terminálový server pod Linuxem
Terminálový server pod Linuxem PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Pondělí, 28 Leden 2008 13:02

Terminálový server je součástí OS Linux a připojit se k němu lze v grafickém nebo textovém režimu, popř. v obojím zároveň. Pro připojení a práci na terminálovém serveru je potřeba mít na něm svůj účet. Hlavní výhoda terminálového serveru je zpracovávání veškerých procesů přímo na serveru plus přístupnost dat a celého uživatelského pracovního prostředí odkudkoliv stále ve stejném stavu. Počítač, z kterého se uživatel přihlašuje, slouží pouze pro zobrazování výsledku, žádné výpočetní operace se v něm nedějí. Jako server byl vybrán OS Linux distribuce Edubuntu, který obsahuje velice mnoho výukových programů pro uživatele od 6 do 60 let.

Přihlášení v grafickém režimu

Pokud se uživatel přihlašuje v rámci školní lokální sítě z počítače s OS Linux, vystačí si se standardními prostředky daného počítače. Tento způsob práce je totiž pro Linux zcela nativní. Stačí se dostat do přihlašovací obrazovky (display manager) a najít možnost vzdáleného přihlášení přes XDMCP. Tím se celý systém přepne do terminálového režimu a na obrazovce se objeví dialog se seznamem dostupných terminálových serverů. Uživatel si vybere, připojí se, zadá svůj login, heslo a může pracovat. Z jiných operačních systému se lze přihlásit také, ale to už vyžaduje určité instalační procedury.

gdm_chooser_420

Přihlášení v textovém režimu

Pro uživatele, kteří milují textovou konzoli, je zde také možnost v ní pracovat. Připojit se k serveru mohou z jakéhokoliv OS, pokud v něm mají nějakého ssh klienta. V Linuxu a Mac OS X je ssh klient ve standardní výbavě, ve světě Windows je třeba sáhnout po third-party nástroji, např. velmi populární je klient Putty. Samozřejmě, že práce v konzole vyžaduje opravdu veliké znalosti z oblasti unixových OS.

putty_terminal_500

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution